Kategorie
 
 
 
 
 
Úterý, 07 prosince 2021
Originál nôž Cold Steel vs. imitace

Často se setkávám s tím, že lidé hledají kvalitní nůž, ale nechtějí či nemohou do něj moc investovat. Většina se obrátí na zkušené prodejce, kteří jim pomohou najít přijatelnou alternativu. Někdo to zkusí svépomocí, a tak se obrátí na největší možný zdroj informací – internet. Jenže internet má svá úskalí. Pokud vám jde o estetickou stránku nože, ale prioritní je také cena, můžete hlavně na asijských stránkách narazit na padělky.

Osobně si myslím, že u kusů, které nebudete úmyslně vydávat za originál a budou jen výstavkou na polici nebo ve sbírce, tuto problematiku rozebírat moc netřeba. Většina z nás však používá nůž pravidelně. V práci, v přírodě během svých koníčků, ať už jde o bushcraft, rybářství nebo myslivost, nebo jako součást každodenní výbavy, kterou máte u sebe pro případ nouze. Tady jsou již garantované vlastnosti výrobcem a kvalita výrobku podstatnou věcí.

Řekl jsem si proto, že se tomu darovanému koni přece jen podívám na zoubky a vybral jsem si z mého pohledu nejvhodnějšího adepta - americkou značku Cold Steel. Je to známá firma, kterou znají snad všichni náruživí nožíři a která má ve svém portfoliu již dlouhá léta celou řadu nožířských ikon.

Vydal jsem se na asi nejznámější asijský e-shop, na kterém jsem měl jistotu, že si s licencemi velkých firem a značkou originality nedělá těžkou hlavu. Stačily 3 kliky s názvem výrobce a vyhrnula se na mě nepřeberná nabídka kopií, které se včetně názvu a dokonce i obalu tvářily jako originální výrobce Cold Steel. Cena byla samozřejmě jen zlomkem hodnoty originálu. Stačilo si jen vybrat model nože, který mám možnost porovnat s jeho originální předlohou.

Nechtěl jsem všechno vsadit na jednu kartu, a tak jsem si vybral rovnou dva modely a od dvou rozdílných dodavatelů. Volba padla na můj oblíbený Kobun a malého Tokyo Spikea.


nůž kobunnůž Spike

Hned na začátku mě zaujal fakt, že na fotkách byla originální balení Cold Steel, a dokonce v náhledech byla na čepelích ocel AUS8, se kterou je vyrábí i Cold Steel. Všechno však za cenu střední pizzy. V popisu u Tokyo Spikea byla však v popisné tabulce napsána levná ocel 440A a Kobun tam měl jen diplomatický popis - Steel (ocel).

Otázek bylo tedy více než odpovědí a za dva měsíce se vše vyjasnilo jedním pohledem do schránky. Nebudu tvrdit, že jsem měl nějaká pozitivní očekávání a u plagiátů by si opravdu neměl nikdo dělat velké iluze.

Pojďme se tedy na to podívat a názor si už udělejte sami. Mně se jen potvrdilo, že pokud chcete čepel, na kterou se můžete kdykoli spolehnout, je třeba jít na jistotu a po kvalitě.

Pojďme si tedy udělat malé srovnání. Začneme modelem Tokyo Spike

Jakmile jsem otevřel balení, které se sebevědomě tvářilo jako originál karton od Cold Steelu, dostal jsem překvapení hned tři. První bylo, že nešlo o model Tokyo Spike, jak bylo na fotce a v názvu, ale o klasický Drop Point Spike.

Druhé bylo pouzdro, jehož dvě strany pohromadě držela snad jen drzost jeho výrobce a dosud se divím, že si každá jeho polovina nešla svou cestou.

Třetím překvapením byl řetízek, který absentoval úplně, což by nebylo tak špatné, kdyby nešlo o nůž bez spony a s úzkým výřezem na pouzdře, do kterého se sotva vejde i nejužší pásek.

originál nože Spike vs. imitace

O řetízku, který si teď asi někde žije svým životem, jsme si už tedy řekli. Jde však o korunovou záležitost a netřeba tak tomu přikládat zbytečně vysokou váhu. První rozdíl byl v kvalitě provedení pouzder. Pokud jsem již zmínil, kopie sotva držela pohromadě a o nějakém bezpečném nošení nemůže být ani řeč. Stabilní uchycení čepele v pouzdře je o to důležitější, jelikož jde o nůž nošený na krku. Cold Steel to řeší systémem Secure-Ex. Díky němu čepel drží v pouzdře perfektně a zároveň nebrání pohotovému tasení.

Malý test broušení ještě před porovnáním

Můžete si všimnout změny tvaru ostří. Šlo přitom o 5 minut ručního broušení na obyčejném kameni o zrnitosti 240. Něco takového by se s ocelí AUS8 stalo jen stěží. Na čepeli však toto označení naleznete a nic na noži ani v balení nenaznačovalo, že jde o jiný druh oceli.

cold steel srovnání nožů orginál vs. padělek

Takže Spike nepřekvapil, kvalita i zpracování byly dle očekávání.

Nyní se podívejme na druhý nůž - Kobun

Obal z originálu a kopie. Rozpoznat se v podstatě nedaly.

obaly nožů srovnání

Na Kobunu si zjevně dali víc záležet. Na první pohled jde o stejný nůž, rozdíl se ale skrýval v detailech. Po vytažení z pouzdra jsem si všiml prvního zjevného rozdílu. Jako fanoušek Cold Steelu vím, že nože jsou již ve výrobě olejovány, i když nejde o uhlíkovou ocel. Je to dobře vidět na spodní levé fotce. Originál je vpravo a jsou na něm dobře vidět kapky konzervačního oleje.

Jak jsem již zmínil výše, zde se rozdíl schovával v detailech. Na kopii chyběl půlkruhový výřez na začátku čepele a na rozdíl od Spikea zde již výrobce nebyl tak troufalý a nevypálil do čepele značku originality. Zda jde skutečně o ocel AUS8 můžeme jen polemizovat, stejně jako o zemi původu, kterou Cold Steel označuje rovnou na čepeli. Váha byla na pocit podobná, v době srovnání jsem však neměl možnost dát obě na váhu a potvrdit to. Otázkou je tedy i to, zda jde o full tang – zda ocel z čepele prochází celou délkou nože v rukojeti.

Pojďme si to trochu shrnout...

Ze zkušenosti vím, že nože značky Cold Steel se vyznačují velmi dobrým poměrem ceny a kvality. Jsou designově jednoduché, ale zároveň estetické a působí víc než seriózně. Jsou vyhledávány jak u bushmanů, tak i u rybářů či lidí pracujících v bezpečnostním sektoru, bez ohledu na to, zda jde o armádu nebo policii po celém světě. Kobun i Spike jsou nože v cenové relaci do 50 €, což je za dobrý nůž více než výhodná cena. Za těch pár stovek dostanete solidně zpracovaný a kvalitní nůž s dobrou čepelí, uzpůsobený pro konkrétní účel, ale zároveň se vyznačující i vysokou mírou univerzálnosti.

Nože jsou vyrobeny z odolné a kvalitní oceli a u neuhlíkových modelů s minimálními nároky na údržbu. Osobně proto nevidím důvod, proč kupovat levné napodobeniny, když za lidový peníz mohu mít kvalitní nůž, na který se můžu v obtížné situaci bez pochybností spolehnout, a bude mi věrným společníkem na dlouhá léta.

Jsou věci do výbavy, na kterých se příliš šetřit nevyplatí a dobrá čepel je jedním z těch nejlepších příkladů. Je jedno, jestli se bavíme o našich EDC, o turistické výbavě či doplňku taktické vesty. Kupujte proto vždy rozvážně a jen od ověřených dodavatelů, kde máte jistotu, že nekupujete zajíce v pytli. Za to dostanete věrného, tichého a spolehlivého společníka do dobrodružství i obtížných životních situací.

Doufám, že vám toto srovnání pomůže ve vašem příštím rozhodování. Přeji vám mnoho radosti z vašich ocelových společníků a spoustu nezapomenutelných zážitků, kterých budou součástí.

 
GRLpGpAG

1

Zobrazit původní text
Recenze je z jiné země
...
GRLpGpAG

1

Zobrazit původní text
Recenze je z jiné země
...

Přidat komentář:

...
CAPTCHA ImageRefresh Image

Přidat reakci na komentář:

...
CAPTCHA ImageRefresh Image
Zrušit
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze