Kategorie
 
 
 
 
 
Úterý, 03 května 2022
Recenze bundy Britannia od Brandit

V životě je potřeba občas výraznější změna, a tak jsem si řekl, že se poohlédnu po nové přechodné bundě. Ne, že bych byl se svým Artaxesem od Pentagonu nespokojený, právě naopak. Někdy se však hodí mít něco, co hned na první pohled neříká, že se jedná o taktické oblečení.

Jak si však udržet svůj oblíbený styl a nezapadnout úplně v davu? Nebylo to určitě jen moje dilema, podobné řeší mnozí z nás. Být praktický, cítit se pohodlně, ale zároveň jít svou vlastní cestou a neřídit se diktátem ostatních.

Volba proto padla na německou značku Brandit a její lehký přechodný typ bundy - Britannia.

O Branditu

Německá značka Brandit - Individual wear, či zkráceně jen Brandit, není ve světě stylového oblečení ničím neznámým. Hlavně poslední roky si Brandit udělal skvělou reputaci vyváženým poměrem ceny a kvality. Zaměřuje se převážně na army styl, fanoušky turistiky, motorkáře a nadšence adrenalinových zážitků.

Brandit je dítětem Larse Engelse a Marca Freudlinga. Dva přátelé a zakladatelé v této značce zúročili své zkušenosti z cestování po celém světě. Pravidelně se setkávali s vojenským oblečením různých armád, nošeným běžnými lidmi. Vojenské designy a materiály mají totiž své nepopiratelné výhody. Prim u nich hraje kvalitní šití, spolehlivé materiály a důraz na odolnost. Pro spoustu lidí je to životní styl a způsob sebevyjádření.

M65

Britannia je po designové stránce opravdu zajímavým kouskem. Patří do dlouhé řady vojenských bund, ale přesto vyčnívá víc než jiné. Ke kořenům jejího designu se totiž musíme podívat skoro 60 let dozadu. Její základ tvoří americká vojenská bunda z dob vietnamské éry – model M65. Číslo 65 označuje rok zavedení do výstroje americké armády.

M65 je plná kontrastů. Jedná se o vojenský model, ale stala se určitým symbolem odporu i pro mírové hnutí, protestující proti válce ve Vietnamu. Byla symbolem a znakem veteránů a zároveň ji nosily i různé guerillovy skupiny, podporované sovětským blokem v zemích Latinské Ameriky.

Chlap v černé bundě, který poukazuje na límec bundy.

Britannia - anglické impérium na německý způsob

Na začátek si řekněme něco o materiálech. Britannia je z drtivé většiny ušita ze 100% bavlny. Výjimku tvoří jen podšívka ramen a kapuce. Obě jsou ze 100% polyesteru.

Díky převaze bavlny je Britannia příjemnější na nošení a je tichá, což ocení hlavně milovníci přírody při pozorování zvířat.

Na druhou stranu chybí voděodolné materiály. Není to však nic vážného. Britannia totiž není bunda do silného deště, ale na pěkné jarní a chladnější letní dny. Dodatečné voděodpudivosti dosáhnete pouhým nastříkáním Nanotextilu a jemu podobných impregnačních směsí. Bunda bude lépe odolávat nečistotám a zároveň vydrží déle než nová.

Pohled zblízka

Britannia je relativně jednoduše řešená, ale s několika vychytávkami. Kapuce není nijak výrazná, díky tomu ani netlačí na zátylku. Plně ji schovává vyšší límec s jemným zipem. Bunda nemá pevněji vyztuženou část a je tvořena 100% polyesterem. Ideálnější je na nošení v kombinaci s kloboukem nebo kšiltovkou, díky čemuž nebude padat do tváře.

Chlap v kapuci se skloněnou hlavou

Ramena jsou širší, se dvěma nárameníky na knoflíky. Nejde jen o prvky vintage designu. Můžete si na nich během výletu upevnit čepici, baret nebo šátek. Jelikož mám širší ramena, obecně vítám prostorněji řešená záda. Kromě pohodlí to má i praktičtější stránku. V zadní části, v oblasti lopatek, je látka přeložená a obě strany jsou uprostřed spojeny patentkou, která z vnější strany není viditelná. Jednoduchým úkonem tak dopřejete ramenům více volnosti. Je to skvělá věc v případě střelby či jízdy na motorce.

Rukávy jsou o něco delší, než je většina lidí zvyklá. Opět je to výhoda při zmiňované jízdě na motorce nebo střelbě. Rukávy jsou ukončeny trojúhelníkovým cípem, který lze zvednout a připnout patentkou. Délku si tak upravíte dle potřeby. Trojúhelníkový cíp má výhodu v silném dešti nebo při pohybu ve vysoké trávě, kde chrání zápěstí.

Zapínání bundy je kombinováno. Hlavní zip není potažen po konec látky. Posledních cca 10 centimetrů je otevřené "véčko", díky čemuž se v bundě pohodlně sedí i bez rozepínání. Vršek zipu schovává pás látky, který lze zapnout cvoky, takže v případě, že se nechcete zdržovat zipem, je zde i jiná možnost. Cvoky jsou z vnější strany zakryty látkou, čili jsou perfektně schované. Na vrchní a spodní části jsou klasické knoflíky, které bych hodnotil spíše jako dekorační prvek.

Chlap s bradou a kšiltovkou v černé bundě a mikině stojící v lesní uličce

Váčky má bunda 4 a všechny jsou vnější. Každý je o velikosti cca 15x15 cm a zapínají se masivním knoflíkem. Umístěny jsou po dvou na hrudi a dva jsou nad pasem. Chybí vnitřní kapsy, což je škoda. Hodila by se alespoň jedna menší kapsa někde na hrudi.

Z drobných vychytávek naleznete dva permanentní větrací otvory v podpaždí a pás lze utáhnout všitou vnitřní šňůrkou.

Jedno se musí modelu M65 uznat. Na svůj věk jde o opravdu nadčasový design a vlastně i kousek světové historie. Britannia není jediná, má totiž i dva větší sourozence v podobě zimní verze nebo nejtěžší váhy M65 Giant, kterou lze dokonce díky odepínatelné vnitřní vložce nosit na 3 různé způsoby. Samotná Britannia je jednoduchá, ale přitom v něčem zvláštně výjimečná. Její design byl vytvořen pro masy stejně vypadajících vojáků plnících rozkazy druhých. Přesto díky ní vyčníváte z davu a udáváte svůj vlastní směr .

Detail na značku Brandit

 
dwUQQUrL

1

Zobrazit původní text
Recenze je z jiné země
...
dwUQQUrL

1

Zobrazit původní text
Recenze je z jiné země
...
dwUQQUrL

1

Zobrazit původní text
Recenze je z jiné země
...
dwUQQUrL

1

Zobrazit původní text
Recenze je z jiné země
...

Přidat komentář:

...
CAPTCHA ImageRefresh Image

Přidat reakci na komentář:

...
CAPTCHA ImageRefresh Image
Zrušit
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze